Що чекає на роботодавців. Розвінчуємо міфи ринку праці.
- Olga Buriy
- 22 жовт. 2022 р.
- Читати 3 хв
Оновлено: 22 квіт. 2024 р.
Війна закінчиться нашою перемогою. Ми гучно відсвяткуємо і завжди будемо вшановувати всіх хто приніс нам цю перемогу. Це аксіома, яка не потребує доказів і не підлягає сумнівам.
Далі почнеться відбудова країни, людей, бізнесу.
На відміну від поточної ситуація, в якій ми діємо хаотично, хапаючи можливості, мов повітря, вона затребує від нас нових навичок, структурованості і глобальності поглядів.
То що ж чекає роботодавців після закінчення війни? Розвінчуємо міфи ринку праці

Міф перший:
Люди будуть настільки виснажені війною і збіднілі, що будуть готові працювати за копійки.
Hі.
Не порівнюйте теперішню ситуацію з другою світовою війною. Це унікальна війна. Такої не було. Інша війна. Інша ситуація.
Кордони між Україною та країнами ЄС після закінчення війни будуть умовні. Не тільки в економічних площинах, а й в соціальних. Президент Польщі, Анджей Дуда заявляв про це, ще в травні 2022. А в Єврокомісії звернули увагу, що війна в Україні призвела до виїзду талановитих працівників і країни ЄС підлаштовують своє законодавство, щоб утримати працівників з України у себе. Україна також, зі свого боку, уніфікує своє трудове право з нормами законодавства ЄС.
Україна буде вимушена конкурувати на рівних з країнами ЄС (і не тільки) за талановитих працівників. Крім того, Україні вони будуть потрібні набагато більше ніж будь кому (ми ж пам'ятаємо - перезапуск бізнесу, відбудова країни).
Тож, дешево не вийде. Кількість працівників - новачків в своїй професії не замінить якість праці професійних працівників, які цінують свої знання та вміють досягати результату в роботі.
Фокус у наймі працівників зміниться з молодих спеціалістів на досвідчених. І така ситуація буде спостерігатися найближчі п'ять років після закінчення війни.
Міф другий:
Буде бум стартапів і малого підприємництва.
Нажаль, ні.
На український ринок вийде багато західних компаній в різних сферах бізнесу. Фактор "високої ризиковості", на який жалілися західні компанії, розглядаючи наш ринок - мінімізується. Для бізнесу на українському ринку не буде більше існувати невизначеності. Всім вже зрозуміло, які довгострокові плани має Україна і що буде з її законодавством.
Вже зараз помітен бум виходу на ринок України різних неурядових благодійних організацій і фондів. І їх діяльність починає впливати і продовжить свій вплив після війни на цілі сфери нашого життя: освіту, медичне лікування, підприємництво.
Компанії, які залишили ринок росії (за що ми їм дуже вдячні), посилять свою присутність в Україні, розвиваючи свої структурні підрозділи, набираючи штат працівників, відокремлюючи регіональні хед-офіси в Україні для країн східної Європи та Азії.
В цей період великі компанії будуть поглинати або витісняти менші.
Міф третій:
Щоб вижити, компаніям потрібно буде стати більш гнучкими, динамічними та адаптивними.
І так, і ні.
Все вищезазначене було актуальне для динамічної ситуації в Україні завжди. І хто, як не українці, можуть навчити цьому весь світ.
Але, якщо ваша компанія більше не є стартапом де все це дуже необхідно, то основним мірилом витривалості та розвитку вашого бізнесу стане глобальність (тобто, те як якісно ви зможете будувати глобальні плани не обмежуючи себе локальним ринком), фундаментальність (структурованість та стабільність бізнес-процесів), здатність відфільтровувати важливе і пріоритетне.
Отже, що робити зараз?
Все що може бути структуровано, повинно бути структуровано та уніфіковано. Якщо не можете це зробити зараз з об'єктивних причин - заплануйте, як ви це будете робити при першій нагоді.
Набувайте нових знань самі та навчайте свій персонал новим потрібним навичкам, готуйте свій персонал до нових викликів.
Найміть кваліфікованого HR (менеджера з персоналу). Не рекрутера - цієї однієї функції замало. Найміть професіонала, який в змозі структурувати процеси, що відбуваються в управлінні персоналом, оцінити персонал, мотивувати його, оцінювати та забезпечувати навчання необхідним бізнесу навичкам. Це допоможе Вам бути конкурентним роботодавцем на ринку праці.
Вже зараз почніть наймати професіоналів в тих функціях бізнесу, які у вас "просіли".
Зараз буде дешевше, ніж потім.
Ми, зі своєї сторони, пропонуємо професійний HR - супровід компаній, оцінку персоналу та пошук ключових співробітників.
Віримо в Україну!
Comments